Едно от най-новите заглавия на балетната трупа на Държавна опера Бургас "Корсар" ще бъде представено в рамките на Бургаски музикални празници "Емил Чакъров" на 26 август в Летния театър, съобщават от културната институция в морския град.
Изложба „Изток – Запад“ с произведения на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера ще бъде представена в „Квадрат 500“.
Откриването е на 26 ноември, съобщават от Националната художествена галерия (НХГ), които са организират експозицията съвместно с „.a/political“.
По думите им в експозицията авторите са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация.
Андрей Молодкин представя поредици от скици с химикалка върху хартия, посветени на едни от най-известните политически затворници на нашето време – Джулиан Асанж и Алексей Навални, починал през февруари тази година в затвор в Русия. Създадени през последните две години, работите директно и безкомпромисно визират съдбата на героите си. Портретите на Асанж – австралийският журналист, интернет активист
Серия пластики на Георги Маринов на тема „Вавилонската кула“ ще бъдат представени в галерия „Стубел“.
Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 26 октомври, съобщават домакините на събитието.
„Чрез серията пластики на тема „Вавилонската кула“, представени в галерия „Стубел“, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството“, казва Аксиния Джурова.
Тя обяснява, че още в текста на Битие „11: 1-9“, където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон „бабу – илу“, т. е. „Божията порта“, с еврейската дума „Бабел“ – смесване, обърква
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.
Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.
С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.
Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.
Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.
Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.
Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.
Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия
Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“.
Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.
Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената.
Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор
Представлението с режисьор и постановчик Галина Калчева и сценограф Иван Токаджиев ще бъде предпоследното от програмата на 17-ите поред празници "Емил Чакъров", организирани съвместно от Държавна опера Бургас и общината.
Балетът по музика на Адолф Адам, Цезар Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго, Пьотър Олденбургски, хореографията на Мариус Петипа, Жозеф Мазиле, Константин Сергеев и с либрето, дело на Жул-Анри Верноа дьо Сен-Жорж и базирано на поемата "Корсарят" от Джордж Байрон.
В ролите влизат солистите Даниела ТуртумановаСтоянова, примабалерина на Бургаската опера, както и Теодор Цаков, солист на балетната трупа. Публиката ще види още Даниел Тичков, премиер-балетист на Държавна опера – Бургас, Кирил Филипов, младата балерина Илина Константинова. Японецът Хару Накагава, който отскоро е в състава на балетната трупа, прави дебют в произведението. Участват още Йордан Христозов, Рафаела-Мария Кюл, Нанако Сато, Яна Бердута, Василена Тодорова, Франческо Пио Русо, Шун Калахуне, Кирчо Желязков и Найден Найденов.
В спектакъла участват и възпитаници на Националното училище за музикално и сценично изкуство "Проф. Панчо Владигеров". Репетитори на балетния състав са постановчикът Галина Калчева и Марина ЗмееваМаркова. Помощник-режисьор на постановката е Петър Тихолов.
Американската версия на френския сериал "ВИП: Висок интелектуален потенциал" ще дебютира по телевизионните екрани следващата седмица, съобщи АФП.
Действието на римейка ще се развива в Лос Анджелис, а вместо Морган Алваро, екстравагантна чистачка с коефициент на интелигентност над 160, главната героиня ще бъде Морган Гилрой - отново самотна майка, изиграна от Кейтлин Олсън.
Сериалът ще се излъчва по телевизия Ей Би Си.
Никога не съм виждал подобен герой в криминални сериали, напомня на доктор Хаус, сподели главният сценарист на американската версия Тод Хартан. Сериалът има потенциал да достигне до огромна аудитория, каза той пред АФП.
Във Франция "ВИП: Висок интелектиален потенциал" се превръща във феномен още след дебюта си през 2021 г. Някои от епизодите са събирали над 10 млн. зрители - нечувано постижение от 2005 досега, когато теле
Колекция от монети, събирана в продължение на един век, беше продадена за 14,8 млн. евро в Копенхаген, Дания, съобщи АФП, позовавайки се на аукционна къща "Стакс бауърс", организирала търга.
На аукциона, продължил осем часа, бяха продадени 286 монети, които постигнаха обща цена от 14 820 900 евро. Сумата се оказа с 25 процента по-висока от прогнозната.
Това е само един лот от огромната колекция от 20 000 монети, оценени на 67 млн. евро.
Ларс Емил Брун, датски предприемач и нумизмат, закупува колекцията през 1922 г. от семейство на аристократи. Брун умира през 1923 г. В завещанието му е постановено колекцията да бъде запазена 100 години след смъртта му.
Националният музей на Дания е придобил седем експоната от колекцията на цена над един милион евро.
Юлиян Табаков представя изложбата „Небесно войнство“ в галерия „Топлоцентрала – Куб“.
Експозицията ще бъде показана от 6 ноември до 1 декември и е част от цялостния проект „Виждам те“, представен в поредица столични галерии, съобщават организаторите.
„Настоящата изложба в галерия „Топлоцентрала – Куб“ цели да припомни способността за свързване с другите, която е и способността за обич. Изложбата включва обекти, разстлани в пространството подобно на пергаменти. Основен образ в нея е птицата колибри като символ на вечния дух и безсмъртната човешка душа, а също и птичите пера като метафори на „ангелското“ присъствие. Припомнянето на библейския свят в съвременността за Юлиян Табаков е начин да говори за състоянието на духа в света, натежал в днешния ден от материалност, консуматорство, експлоатац
Седем представления от България, Северна Македония и Словения са част от третото издание на Балкански театрален фестивал, организиран от Драматичен театър „Никола Вапцаров“ - Благоевград.
Днес директорът на театъра Маргарита Мачева представи подбраните заглавия, като отбеляза, че тази година за фестивала са селектирани спектакли, които са изключителни по художествени критерии и тематика.
Насочили сме се към социално ангажираното изкуство, което може заедно с това да бъде много вълнуващо и ярко като театрален език, те са перфектна комбинация между смисъл и изкуство, посочи Мачева. Тя отбеляза и целта на театъра през последните години – да създава вълнуващи, важни спектакли, които да занимават хората с теми, които те срещат в ежедневието си, в обществото, дори с политически въпроси.
Балкански театрален фестивал ще се проведе тази година в
Изложбата „Хърватското археологическо наследство“ бе открита тази вечер в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ при БАН).
„Бих искал да ви разкажа за богатата културна традиция на Хърватия, място с дълга история. В този регион е съхранено изобилие от исторически артефакти и богата култура, с която искаме да ви запознаем“, каза доц. Попов.
Изложбата съдържа тридесет широкоформатни постера, показва най-забележителните археологически обекти и паметници на Хърватия под водата, в морето и на сушата.
Изложбата е част от програмата на Дните на хърватското археологическо наследство и включва четири лекции на археолозите д-р Марко Диздар от Археологическия музей – Загреб, д-р Томислав Билич от Археологическия музей – Загреб, д-р Тино Лелекович от Хърватската академия на науките и изкуствата, и д-р Санин Михел